آن‌چه باید درباره پیچینگ بدانید

 

 

جلسه پیچینگ انیمیشن

پیچینگ فرایندی است که می‌تواند ایده‌پرداز را به جذب سرمایه برای تولید و ساخت ایده‌اش امیدوار کند. در فرایند پیچینگ، ارائه‌دهندگان باید درباره ایده‌شان صحبت کنند تا سرمایه‌گذار بتواند با درنظر گرفتن عوامل موفقیت آن پروژه، سرمایه‌اش را در اختیار تولیدکننده قرار دهد. بنابراین پیچینگ می‌تواند اتفاق سرنوشت‌سازی برای ایده‌پرداز و تولیدکننده باشد. حتی در مقیاسی بزرگ‌تر منجر به خلق تولیدات و محصولات تأثیرگذار شود.

برای ارائه‌ی یک پیچینگ قدرتمند، داشتن یک ایده‌ی جذاب به تنهایی کافی نیست. لازم است خودتان را به مهارت‌هایی مجهز کنید تا بتوانید ایده‌تان را به بهترین شکل ممکن ارائه دهید. گفتن نقاط مثبت، میزان تمرکز بر کمبودها و نیازها و حتی استفاده خوب و به اندازه از زبان بدن در حین ارائه از جمله نکاتی است که شما را به سمت یک پیچینگ قدرتمند هدایت می‌کند.

اضطراب را جا بگذارید

حفظ آرامش و مهار اضطراب را باید همز‌مان با آماده‌سازی خودتان و تمرین بر روی نحوه‌ی ارائه، شروع کنید. تمرین‌های آرام‌سازی، خواب و استراحت کافی و همچنین خوردن غذاهای سبک می‌تواند کمک‌تان کند تا از نظر جسمانی آمادگی کافی داشته باشید. اضطراب زیاد می‌تواند در فرایند پیچینگ‌تان اختلال ایجاد کند، پس بهتر است قبل از شروع جلسه اضطراب و نگرانی را پشت درهای اتاق جلسه جا بگذارید.

یک شروع طوفانی

می‌توانید پیچینگ خود را با این مطلب شروع کنید که ایده‌ی ساخت انیمیشن‌ چطور به ذهن‌تان رسیده است. وقتی سرمایه‌گذار و سایر حاضران در جلسه هنوز چیزی در مورد داستان انیمیشن نمی‌دانند، دانستن عنوانش بی‌معنی و عموماً گیج‌کننده است. ارائه‌ی خلاصه طرح انیمیشن هم در مراحل بعدی پیچینگ تأثیر بیشتری خواهد داشت. پس پیچینگ‌تان را با بیان این‌که ایده‌ی داستان را از کجا پیدا کردید، شروع کنید. شاید ایده برگرفته از یک تجربه شخصی و یا داستان واقعی و یا خواندن مطلبی باشد که خلاقیت‌تان را برانگیخته است. حتی ممکن است سراغ ژانر مورد علاقه‌تان رفته باشید و با دیدن یک فیلم یا انیمیشن به این ایده رسیده باشید. پس می‌توانید پیچینگ‌تان را با گفتن جملاتی مثل «من همیشه از طرفداران پروپا قرص انیمیشن‌های فانتزی بوده‌ام و همین شد که با خودم فکر کردم چه می‌شود اگر …؟» یا «شاید نشنیده باشید ولی جایی خوانده‌ام که …» شروع کنید. حالا تمام حاضرین منتظرند بشنوند ایده چطور تبدیل به یک داستان جذاب برای انیمیشن شده است. پس بعد از آن می‌توانید طرح انیمیشن و یا روندی که در تولید آن طی کرده‌اید را توضیح بدهید.

پیچینگ خلاقانه

نمونه‎ای از ارائه خلاقانه طرح انیمیشن

بزرگنمایی نقاط مثبت، انکار نقاط منفی

اگر روی نقاط مثبت‌تان به طرز اغراق‌گونه‌ای تمرکز کنید، سرمایه‌گذار به این فکر می‌افتد که اصلاً چه نیازی به او دارید؟ و خودتان می‌توانید باقی مسیر تولید و خلق محصول را به تنهایی طی کنید. سرمایه‌گذار باید از نیازها و درخواست‌های شما مطلع شود. از طرف دیگر نقاط ضعف‌تان را هم بیان کنید و در صورتی که بخشی از پروژه‌تان نیاز به تغییر دارد آن را با سرمایه‌گذار در میان بگذارید. البته به یاد داشته باشید که حفظ تعادل در بیان نقاط ضعف یا قوت ضروری است، نه بزرگنمایی نقاط قوت درست است و نه بزرگنمایی نقاط ضعف.

زبان بدن‌؛ یک ارتباط غیرکلامی مؤثر

طرز ایستادن صحیح شما هنگام ارائه می‌تواند نشان‌دهنده‌ی اعتمادبه‌نفس و اطمینان شما از موفقیت پروژه‌تان باشد. بهتر است صاف بایستید و به اشیا تکیه نکنید. همچنین ارتباط چشمی با افراد و حالت چهره‌تان می‌تواند به شما کمک کند تا پیچینگ تأثیرگذارتری داشته باشید. یادداشتی کوتاه از چیزی که قرار است بگویید، همراه داشته باشید. اگر تمام متن را روی کاغذ بنویسید نمی‌توانید ارتباط خوب و مؤثری با افراد برقرار کنید. هیچ کدام از حاضران در جلسه نباید حس نادیده شدن پیدا کند. این را بدانید که نظر همه تصمیم‌گیران حاضر در جلسه در مورد شما مهم است، پس اگر می‌خواهید افراد را مخاطب قرار دهید، بهتر است هیچکس را از قلم نیندازید.

بحث و جدل ممنوع

بهتر است در طول جلسه و در واکنش به سؤالاتی که از شما پرسیده می‌شود، موضع دفاعی نگیرید. ممکن است سرمایه‌گذار و یا تصمیم‌گیرندگان جلسه شما را در شرایط چالش‌برانگیزی قرار دهند. بهتر است در این وضعیت جواب‌های شفاف بدهید، از طفره رفتن و یا بحث و جدل‌های بی‌مورد خودداری کنید. اگر در این جلسه رفتاری حرفه‌ای نداشته باشید، نمی‌‌توانید به ادامه کار و یا به ثمر رساندن پروژه‌تان امیدوار باشید. اگر جواب سؤالی را نمی‌دانید و یا تا به حال از این جنبه به موضوع نگاه نکرده‌اید بهتر است به جای موضع دفاعی و بحث‌های بی‌نتیجه بگویید: «به نکته جالبی اشاره کردید. اجازه بدهید در موردش فکر کنم».

یک پیچینگ حرفه‌ای

مراقب حواشی جلسه و یا حرف‌هایی که خارج از موضوع ایده می‌گویید، باشید. چاپلوسی و تملق از حاضران جلسه نمی‌تواند به موفقیت پروژه و یا پذیرش آن از سوی سرمایه‌گذار کمک کند. بنابراین بهتر است حرفه‌ای باشید و روی ایده‌ی خودتان تمرکز کنید. یک ایده‌ی خوب می‌تواند به اندازه‌ی کافی حاضران در جلسه را تحت تأثیر قرار دهد. البته پروژه‌های انیمیشن با توجه به مراحل و شیوه‌ی ساخت، نیاز به دقت زیادی دارند تا نکات اساسی و اصلی داستان و هچنین شخصیت‌ها به درستی بیان شده و نتیجه دلخواه به دست آید. به این ترتیب تصویری که از ایده و یا طرح انیمیشن‌تان ارائه می‌کنید به طرح ذهنی خودتان نزدیک‌تر خواهد شد. حساسیت پیچینگ به این معنی نیست که فقط باید درباره پروژه و ایده‌تان صحبت کنید. می‌توانید درباره خودتان هم حرف بزنید. البته گفته‌هایتان خیلی کوتاه و شامل نکته‌های اساسی باشد. مانند اینکه اولین تجربه کاری شماست یا نه؟ فعالیت‌های مرتبط با حوزه انیمیشن داشته‌اید؟ چون برای کسی که به حرف‌های شما گوش می‌کند، مهم است که بداند با چه کسی طرف است و باید چه سطح توقعی از شما داشته باشد.

منابع:

چگونه در جلسه پیچینگ موفق نمی‌شوید؟
برای جذب سرمایه‌گذار طرحتان را خلاصه و کامل ارائه دهید
۷ کلید برای یک پیچینگ فوق‌العاده