رویداد رویازی مکمل فعالیت‏های مرکز پویانمایی صبا خواهد بود

 

نخستین جلسه دبیرخانه رویداد رویازی با حضور دکتر مهدی نیامنش به عنوان دبیر رویداد و آقای مهندس سید امیر آقایی دبیر کارگروه رسانه و محتوای دیجیتال ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز به عنوان یکی از همکاران برگزار کننده رویداد و آقای محمد رحیم لیوانی، ریاست محترم مرکز پویانمایی صبا به عنوان بزرگترین سفارش‌دهنده تولیدات پویانمایی تلویزیونی در تاریخ ششم شهریور ماه 1397 در محل دبیرخانه رویداد برگزار گردید.
در این جلسه، ابتدا دکتر نیامنش به توضیح سازوکارهای اجرایی و عملیاتی رویداد رویازی پرداخت. در ادامه آقای لیوانی ضمن تشکر از بخش خصوصی (شرکت پیام افزار پیک آسا) که در اجرای چنین رویدادی همکاری و همراهی دارد، تأکید کرد: برگزاری رویداد رویازی مکمل فعالیت‌های مرکز پویانمایی صبا در سفارش‌دهی تولیدات پویانمایی تلویزیونی است.
در ادامه، آقای لیوانی اضافه کردند که سیاست‌های مرکز صبا در سال‌های اخیر کم کم به سمت توانمندسازی تولیدکنندگان پویانمایی جهت‌دهی شده است. مرکز صبا همچنان به عنوان بزرگترین تأمین‌کننده محتوای پویانمایی شبکه‌های تلویزیونی فعالیت می‌کند و حتی در سال اخیر، میزان سفارش‌های خود را افزایش داده است.
مرکز صبا به عنوان پایگاهی که تولیدکنندگان پویانمایی برای دریافت کمک و حمایت به آن سر می‌زنند، روزانه با طرح‌ها و ایده‌های متفاوت و جذابی در زمینه ساخت انیمیشن روبه رو می‌شود. از این رو، رویداد رویازی می‌تواند تبدیل به مرکزی برای جذب ایده‌پردازان و تولیدکنندگان پویانمایی شود؛ با اتصال سرمایه‌گذاران و خریداران به تولیدکنندگان، زمینه توانمندسازی شرکت‌های تولیدکننده فراهم‌شده و تحولی در اقتصاد صنعت پویانمایی بوجود می‌آید. همچنین رویداد رویازی با فراهم کردن بستر رقابت بین طرح‌های تولید، باعث می‌شود خریداران یا سفارش‌دهندگان طرح‌های متنوع‎تر و جذابتری بیابند که این، مورد توجه مرکز صبا است.
بر این اساس، رویازی با فراهم‌آوری بستر مناسب، خریداران و سفارش‌دهندگان خصوصی را به استودیوها و گروه های سازنده انیمیشن متصل کرده و امکان مستقل شدن تولیدکنندگان پویانمایی را فراهم می‌آورد. بدین ترتیب، زمینه توسعه مدل‌های کسب و کار در صنعت پویانمایی را ایجاد خواهد کرد.
از سوی دیگر، رویداد رویازی توان گروه‌ها و استودیوهای تولید‌کننده پویانمایی در به سرانجام رساندن پروژه‌های تولیدی برای سفارش‌دهندگان ارزیابی می‌کند. بر این اساس، امکان معرفی استودیوهای توانمند را به مرکز پویانمایی صبا فراهم می‌آورد و با این کار از صرف هزینه‌های فراوان جهت شناسایی و تشخیص توانمندی‌های عملیاتی استودیوها جلوگیری می‌شود. از این جهت رویداد رویازی می‌تواند به عنوان مکمل فعالیت‌های مرکز پویانمایی صبا شناخته شود.
لازم به ذکر است، رویداد پیچینگ انیمیشن رویازی، با هدف کمک به شفاف سازی اقتصاد انیمیشن و گسترش فضای کسب و کار در این صنعت شکل گرفته است. این رویداد با همکاری سه مجموعه: شرکت پیام افزار پیک آسا، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.
شورای راهبری رویازی شامل نمایندگان مختلفی از مراکز دانشگاهی (دکتر اکبر عالمی و دکتر ناصر گلمحمدی)، صنف کارگری انیمیشن (آقای علی اسکویی) و نهادهای حاکمیتی و دولتی (دکتر محمد سرشار مدیر شبکه پویا، دکتر محمدرضا کریمی صارمی مدیر کل امور سینمایی و تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آقای حبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی، آقای دهستانی معاون انیمیشن مرکز گسترش و سینمای مستند و تجربی) است.
ثبت نام و آغاز عملیات اجرایی این رویداد از تیرماه آغاز شده است وهمچنان ادامه دارد.

رویازی و مرکز صبا