گفتگو با دهستانی، یکی از اعضای شورای راهبری رویازی

 

پیچینگ از واجبات هر پروژه است

معاون انیمیشن مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و یکی از اعضای شورای راهبری رویازی، در رابطه با میزان اهمیت پیچینگ و جایگاه آن در انیمیشن گفت: اهمیت بحث پیچینگ در انیمیشن، به اندازه اهمیت استفاده از نرم افزار، طراح یا انیماتور است. به نظرم هر پروژه‌ای یک پیچینگ دارد و هیچ اثری نباید بدون پیچ کردن اصولی، آغاز به کار کند. باتوجه به اینکه در ایران هم مثل همه جای دنیا پروژه‌ها به طور جدی نیاز به سرمایه‌گذار دارند، می‌توان گفت که پیچینگ از واجبات هر پروژه است و هر اثری در ابتدا باید برای یک سرمایه‌گذار یا تهیه کننده پیچ شود.

وی افزود: پیچینگ ارتباط مستقیم با جذب سرمایه برای کار دارد و باتوجه به اینکه سرمایه‌گذاری در یک پروژه واجب است، باید این موضوع مورد توجه قرار بگیرد چون این رویداد منجر به علاقه‌مندی یک سفارش دهنده به سرمایه‌گذاری بر روی کار می‌شود. باز هم باید تاکید کنم که پیچینگ یک اتفاق واجب و ضروری برای انیمیشن است.  

این چهره مطرح انیمیشن ایران که به نمایندگی از مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در روز پیچینگ نهایی رویازی نیز حضور داشت، ضمن تقدیر از کلیت برگزاری این رویداد، با نگاهی نقادانه نسبت به دوره اول، عنوان کرد: مهم‌ترین و بزرگترین اشکالی که در رویازی یک وجود داشت این بود که سرمایه‌گذار جدی در جلسه پیچینگ نهایی حضور نداشت. به نظرم در چنین رویدادی حتما باید سرمایه‌گذار جدی داشته باشیم و همینطور از افرادی که پیچ می‌کنند نیز بخواهیم که نوع ارائه آثارشان را براساس سرمایه‌گذارانی که اعلام آمادگی کردند، تنظیم کنند. یعنی موضوعات را طوری طراحی کنند که شبیه به درخواست آنها باشد یا اگر هم شباهت زیادی ندارد، به صورت خلاقانه سوژه انیمیشن را به موضوعات مورد علاقه کسانی که به عنوان سرمایه گذار در آن رویداد حضور پیدا کردند، ارتباط دهند.

او ادامه داد: ما در کشورمان ارگان‌ها، سازمان‌ها و مراکزی داریم که بخش‌های روابط عمومی، تبلیغات و… آنها به هنر، فیلم و انیمیشن نیاز دارند. حضور جدی آنها و برانگیخته شدن علاقه‌شان می‌تواند بسیار کمک کند، به شرطی که این حضور صرفا یک دستور اداری و از سر رفع تکلیف نباشد و این سازمان‌ها و ارگان‌ها نمایندگانی بفرستند که اختیارات تام داشته باشد و بتواند درخصوص سرمایه‌گذاری بر روی آثار، تصمیم گیری کند. در روز برگزاری پیچینگ رویازی 1، هیچ سرمایه گذار جدیدی حضور نداشت و خریداران اصلی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مرکز صبا و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بودند، مراکز شناخته شده‌ای که از قبل هم در این حوزه حضور داشتند و پیچینگ برا ی آنها خود به خود و در طول سال اتفاق می‌افتد، به این ترتیب که فیلمسازها به آن مراکز مراجعه کرده و پروژه‌شان را پیچ می‌کنند، تنها تفاوت رویازی این بود که در روز پیچینگ، این ارائه شکل نمایشی به خود گرفته بود. به نظرم در رویازی باید بتوانیم سرمایه‌گذار جدی برای انیمیشن جلب کنیم.

دهستانی در پایان صحبت‌هایش اضافه کرد: اگر بخواهیم به شکل واقع‌گرایانه ببینیم، خیلی از گروه‌های روابط عمومی سازمان‌ها، با شرکت‌های فیلمسازی ارتباطاتی دارند که بعضا با منافع مالی برای آنها همراه است و یا شرایط ثابت و مشخصی دارند که نمی‌خواهند آن را به هم بزنند، چون باید برای کار با یک گروه جدید ریسک کنند، مسئله‌ای که باعث دردسر است. درواقع به نظرم موضوع انیمیشن‌ها باید جالب شود و سطح تخصصی آثار به شکلی باشد که خیلی از این روابط عمومی‌ها، وقتی این آثار را با خروجی گروه‌های فیلمسازی که با آنها همکاری می‌کنند، مقایسه کردند، خودشان خجالت بکشند. با این روش آنها را مجبور می‌کنیم که از نیروهای متخصصی که این پیچینگ معرفی می‌کند، استفاده کنند.