گفتگو با محمدحسین علمدار، از شرکت کنندگان در رویازی 1

 

رویازی نگاه‌مان را تغییر داد

محمدحسین علمدار، کارگردان انیمیشن سینمایی «مسافری از دایتیا» درخصوص تجربه حضور در پیچینگ رویازی و اتفاقاتی که پس از آن برای این پروژه رخ داد گفت: پس از پیچینگ، تبادل اطلاعات بین ما به عنوان تولید کننده و متقاضیان محترم حاضر در رویازی آغاز شد. در این میان مذاکرات ما با یکی از صندوق‌های شتابدهنده ادامه یافت و به تدریج به ملاقات‌های حضوری کشیده شد تا اینکه به توافق اولیه‌ای دست پیدا کردیم.

وی افزود: سپس به پیشنهاد سرمایه‌گذار محترم قرار بر این شد که با مجموعه‌ای مجرب و حرفه‌ای در حوزه پخش و تجاری سازی وارد همکاری شده و پس از جلسات متعدد به یک توافق سه جانبه رسیدیم. در حال حاضر در آستانه عقد قرارداد هستیم که امیدوارم پس از طی مراحل فنی و حقوقی لازم هر چه زودتر قراردادی بین ما منعقد گردد.

این کارگردان درخصوص چگونگی انجام مذاکرات پس از پیچ کردن عنوان کرد: در میتینگ پس از پایان اجرا چند نفر از سرمایه‌گذاران حاضر اظهار علاقه کرده و گفتگوهای اولیه در رابطه با پروژه شکل گرفت و به درخواست دوستان قرار بر این شد که اطلاعات تکمیلی از پروژه برایشان فرستاده شود. با این وجود من و همکارم به ‌این بسنده نکرده و با تعدادی دیگر از دوستان حاضر که احتمال می‌دادیم امکان مشارکت با آنها وجود دارد وارد گفتگو شدیم.

او با انتقاد از عملکرد خودش در پیچ، در رابطه با تجربه خاص جلسه پیچینگ هم افزود: باید اعتراف کنم باوجود اجرای قوی همکارم، به علت یک سری از مشکلات، اجرای پیچ توسط خودم چندان راضی کننده نبود. همانطور که در تولید فیلم ما با سه مرحله پیش تولید، تولید و پس تولید مواجه هستیم، فرایند پیچینگ هم به نظر می‌رسد شامل سه بخش باشد. «پیش از پیچ» (شامل آماده سازی پرونده کاری و مواد اولیه لازم برای یک ارائه با کیفیت)، «اجرای پیچ» و «پس از پیچ» (شامل مذاکرات و پیگیری‌های لازم جهت رسیدن به هدف که جذب سرمایه گذار است.) فکر می‌کنم برای موفقیت لازم باشد تمام این مراحل جدی گرفته شود.

کارگردان مسافری از دایتیا ادامه داد: مزیت عمده پروژه ما این بود که به مراحل تجاری سازی و جنبه‌های اقتصادی آن فکر شده بود و یک بیزینس مدل اولیه (طرح توجیهی اقتصادی) قابل قبول داشت. دوم اینکه مواد اولیه نسبتا کاملی برای ارائه تهیه و تدوین شده بود، شامل پرونده کاری و کلیپی که قبلا تهیه شده بود و معرف محصول نهایی بود و همین سبب شد سفارش دهنده تصویری روشن از گرافیکِ کار و مسائل فنی و هنری پروژه داشته باشد.

وی درخصوص نقش رویازی در آشنایی این گروه با سرمایه گذاران گفت: به نظرم رویازی حلقه وصلی است بین تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران علاقمند به سرمایه گذاری در این حوزه که هر دو در جستجوی هم هستند و به سادگی یکدیگر را نمی‌یابند. شیوه ما برای جذب سرمایه قبلا به ‌این صورت بود که کلیپی از کار را به همراه خلاصه‌ای از داستان فیلم آماده می‌کردیم و به سرمایه گذاران مراجعه می‌کردیم. باتوجه به فرمت پروژه ما که سینمایی است طبیعتا سمت و سوی ما هم سرمایه‌گذاران و تهیه‌کنندگان حوزه سینما، دفاتر تولید فیلم و یا ارگان‌های دولتی مرتبط بودند که البته موفقیت چندانی در پی نداشت. اما در پیچینگ اوضاع فرق می‌کرد، مورد جالب در رویازی 1 حضور پرتعداد شتابدهنده‌ها در این رویداد بود، در حالی که تحلیل ما این بود که تهیه‌کنندگان و سرمایه‌گذاران حوزه سینما بیشترین علاقه‌مندان حضور باشند، اما اینطور نبود و توافق ما برای جذب سرمایه نیز با یکی از همین شتابدهنده‌ها صورت گرفت.

این کارگردان در مورد آخرین وضعیت پروژه مسافری از دایتیا نیز عنوان کرد: با وجود اینکه مذاکرات چند ماهی به طول انجامیده، اما گروه تولید بیکار نبوده و سعی کرده‌ایم در حد بضاعت این پروژه را به پیش ببریم تا زمان را از دست ندهیم. امیدوارم با قطعی شدن توافق، تولید این فیلم سرعت گرفته و در زمان مناسب به پایان برسد. ما و سرمایه‌گذار محترم به توافق اولیه‌ای دست یافته‌ایم و در حال حاضر طرف سوم که سمت تهیه کننده اجرایی را دارد در حال طراحی مدل‌های مشارکتی، تعیین بلوک‌ها حل و فصل مسائل حقوقی و تشکیل تیم تجاری‌سازی و پخش و توزیع برای موفقیت پروژه در چرخه تولید و توزیع است. به نظر می‌رسد در مراحل انتهایی قرار داریم و امیدواریم این همکاری هر چه زودتر ثبت و اجرایی شود.

محمدحسین علمدار در بخش‌های پایانی صحبت‌هایش گفت: رویازی تاثیر فراوانی در موفقیت پروژه از منظر جذب سرمایه داشت و ما به عنوان تولید کننده در «رویازی 1» دوره‌های آموزشی و منتورینگ فوق‌العاده‌ای را پشت سر گذاشتیم و نگاه‌مان به‌این حوزه (جذب سرمایه) کاملا تغییر کرد. لیکن برای به ثمر رسیدن پروژه‌های حاضر در رویداد، لازم است پروژه‌های دوستان به طور جدتری غربالگری شود و به صورت تخصصی مورد مشاوره قرار گیرند تا بهتر نقاط ضعف پروژه خود را بشناسند. همچنین در مورد سرمایه‌گذاران محترم نیز این قضیه صادق است این دوستان اگر چه اشتیاق اولیه‌ای نسبت به حضور در این حوزه دارند، ولی به زعم من بهتر است جلساتی توجیهی برای آنها برگزار شود تا دید بازتری نسبت به انیمیشن و دنیای پیرامونش پیدا کنند.