گفتگو با مظلوم، یکی از شرکت کنندگان در رویازی۱

 

به انیمیشن‌سازها اعتماد کنید

حسین مظلوم از انیمیشن سازهای جنوبی کشورمان که با طرح فصل دوم سریال انیمیشنی «بند دوستی» در دوره اول رویازی شرکت کرده بود، درخصوص تجربیات دیگری که پس از حضور در رویازی کسب کرده گفت: رویازی به ما خیلی کمک کرد تا در مسائل مختلف به شناخت برسیم و به نوعی سازوکار و روند تولید و فروش یک اثر را بیشتر بشناسیم. از این منظر این رویداد صددرصد مفید بود، اگرچه این قبیل رویدادها باید ادامه دار باشند تا نتیجه دهند.

وی افزود: من قبل از تجربه حضور در رویازی نیز تجربه پیچینگ داشتم و با استفاده از نمونه‌های خارجی پیچ کردم، اما رویازی یک تجربه فوق العاده داخلی بود که برای همه کسانی که در آن شرکت کردند مفید فایده بود. اگرچه معتقدم پیچینگ باید کاری کند که یک اثر به خارج از کشور برسد و محدود به بازار داخلی نباشد. چون هزینه‌های تولید در ایران بسیار بالاست و اگر کارها صرفا در داخل منتشر شوند، مقرون به صرفه نیست.

او که بعد از رویازی در بازار جهانی مسکو 2019 نیز شرکت کرده بود، در رابطه با این تجربه بین‌المللی هم گفت: تنها دلیلی که باعث شد به این رویداد بروم، آشنایی با فضای کار و مطالعه بازار بود. به نظرم خیلی مهم است که بازار واقعی را ببینیم و دقیقا بدانیم که برای ارتباط با سرمایه‌گذاران جهانی باید چگونه عمل کنیم. دیدن سیستم‌های کاری، فضاهای ارتباطی و روند کاری در این رویداد یک تجربه بسیار خوب بود.

مظلوم در پایان صحبت‌هایش و بعد از دو تجربه پیچینگ در داخل و خارج از کشور عنوان کرد: فاصله ما با سطح جهانی، اصلا فاصله زیادی نیست و باتوجه به محتوای آثار و تکنیک‌های مختلفی که در کشورمان به کار می‌بریم، می‌توانیم یک کار خوب در سطح بین‌المللی ارائه دهیم و خودمان را به سطح جهانی نزدیک کنیم. منتها نکته حائز اهمیت در این میان این است که سازمان‌های متولی باید به انیمیشن سازها اعتماد کنند. اتفاقاتی مثل رویازی خیلی به پیشرفت انیمیشن کمک می‌کند ولی اگر این اعتمادها نباشد، نمی‌توان به موفقیت جریانات جدید انیمیشن امیدوار بود.