گفتگو با دکتر ایزدخواه، یکی از اساتید کارگاه های آموزشی رویازی

 

 

 

دوران تک‌روی تمام شده!

 

دکتر محمدمهدی ایزدخواه، مدرس دانشگاه علامه طباطبایی در زمینه مدیریت و کارآفرینی و یکی از اساتید کارگاه‌های آموزشی رویازی که سابقه حضور در کارگاه‌های رویازی 1 را نیز در کارنامه‌اش دارد، درخصوص تجربه سال گذشته خود گفت: کارگاه سال پیش، دوره خیلی خوب و به نوعی یک چالش بود، چون قبلا چنین چیزی در ایران رخ نداده بود و رویازی یک اتفاق خیلی مهم به حساب می‌آمد، اتفاقی که توسط دوستان برگزار کننده دست اندرکاران بالاخره به سرانجام رسید. رویازی تجربه مهمی بود، سدی شکسته شد تیم‌های زیاد و خیلی خوبی از شهرهای مختلف آمدند و این خود اتفاق خیلی مهمی بود.

وی افزود: من در دوره قبل تقریبا با 28 تیم مختلف در ارتباط بودم، از گروه‌های متوسط تا قوی و هرکدام مسائل مختلفی داشتند. به طور کلی مسائل و مشکلاتی که تیم‌های انیمیشن ساز دارند، خیلی مختلف و متنوع نیست و می‌توانیم آنها را در چند دسته تقسیم‌بندی کنیم. به عنوان مثال اکثر این گروه‌ها دانش تجاری سازی خیلی ضعیفی دارند و باید این موضوع را ارتقا دهند. شناخت‌شان از بازار کم است، نوآوری‌شان متوسط است و باید روی این مسئله بیشتر کار کنند. این گروه‌ها در حال حاضر تمرکزشان بیشتر بر روی توان فنی است و به همین دلیل در سناریو ضعیف هستند. در حال حاضر انیمیشن ایران توان فنی خوبی دارد اما در زمینه فیلمنامه ضعف‌های فراوانی دارد، درحالی که اگر فیلمنامه خوبی در پروژه‌ها باشد، می‌توان تجاری‌سازی‌های خوبی روی آثار داشت. اگرچه همچنان معتقدم توان و قابلیت و مهارت در تجاری‌سازی مسئله ایست که در بچه‌های انیمیشن کمتر به چشم می‌خورد.  

نویسنده کتاب بازارسازی فرهنگی اضافه کرد: گروه‌های انیمیشن‌ساز برای رفع این مسائل، نباید به این سمت بروند که خودشان یک آدم تجاری شوند و به این حوزه هم ورود کند، بلکه بهتر است افرادی با چنین مهارت‌هایی را به تیم‌هایشان اضافه کنند. این موضوع هم نیاز دارد که مهارت‌های مدیریتی داشته باشند، بعضی‌ها در این زمینه خوب عمل می‌کنند و برخی متوسط، اما به طور کلی اگر بخواهند کاری را درست و اصولی انجام دهند، باید کار تیمی را یاد بگیرند.  

او درخصوص میزان اثرگذاری این کارگاه‌ها بر پیشرفت انیمیشن در ایران نیز گفت: رویازی اتفاق کاملا مثبتی است، به عنوان مثال اینکه این رویداد همه را دور هم جمع می‌کند تا از هم باخبر شوند و دانش فنی‌شان را با هم به اشتراک بگذارند و از تکنولوژی‌های جدید باخبر بشوند و به طور کلی بتوانند شبکه‌شان را گسترش دهند، خیلی ارزشمند است. ما کمتر رویدادی در ایران داشتیم که این تیم‌ها را دور هم جمع کند و از همه مهم‌تر اینکه یک ارزش مثل افزایش توان تامین مالی و جذب سرمایه‌گذار را برای آنها تامین کند.

مدیرعامل گروه پژوهشی اقتصاد فرهنگ، درخصوص برنامه‌اش برای کارگاه‌های امسال هم عنوان کرد: سعی کردم از تجربه قبلی حضور در این کارگاه‌ها خیلی استفاده کنم تا نکاتی که احساس کردم دوستان نیاز دارند را در این دوره بگذرانیم. یکی بحث تجاری‌سازی انیمیشن است که در آن مدل کسب و کار را بررسی می‌کنیم، بعدی مدل‌های خلق درآمد از انیمیشن است و بخش سومی هم که فکر می‌کنم خیلی مهم است، بحث اصول سازمانی مناسب برای کمپانی انیمیشن‌سازی است. اینکه یک کمپانی باید چطور مدیریت شود و ساختار سازمانی آن چگونه باشد. بخش مهارت‌های بازاریابی و فروش انیمیشن که بحث تبلیغات و فروش و مهارت‌های فروش است را نیز در این دوره مطرح می‌کنیم. و مسائلی مثل اینکه چطور تحقیقات بازاریابی انجام دهند، چطور تحلیل خوبی از بازار داشته باشند، بعد از ارائه محصول توزیع دقیق داشته باشند و… را مروری خواهیم کرد.

دکتر ایزدخواه صحبت‌هایش را اینطور به اتمام رساند: در پایان باز هم باید به این موضوع تاکید کنم که بچه‌های انیمیشن ساز، توان فنی خوبی دارند، ولی قابلیت و مهارت تجاری سازی را ندارند و باید به سمت کسب این قابلیت و مهارت حرکت کنند. برای اینکه این نیاز را برطرف کنند هم نیاز به مدیریت درست دارند، مدیریتی که در بعضی از تیم های انیمیشن ساز خوب است و در برخی دیگر نه. چنین چیزی نیازمند این است که گروه‌ها، مهارت‌شان در کار تیمی را توسعه دهند تا بتوانند گروه‌های خوبی ایجاد کنند و کارهای بزرگی انجام دهند. دیگر دوران تک‌روی تمام شده و کارهای بزرگ از درون تیم‌ها شکل می‌گیرد.